Múzeumok, kiállító terek
Szabadkai Városi Múzeum
A XIX. század utolsó évtizedeiben Szabadkát is elérte az a kultúrszomj, ami tulajdonképpen már néhány évtizede felütötte fejét a Monarchia, illetve annak keretében a történelmi Magyarország területén. Mi sem természetesebb, minthogy az oktatási intézményekben, azaz a gimnáziumokban indultak meg az első gyűjtési akciók, illetve alakultak ki a különféle gyűjtemények, közülük is elsősorban a numizmatikai, azaz pénz- és éremgyűjtemények. Szabadkán is ez történt: az 1874–75-ös tanévben Balás Imre, a Szabadkai Főgimnázium latin- és történelem szakos tanára, a helybéli lapokban „bármi ércből készült pénzek vagy érmék” gyűjtésére, pontosabban e tárgyak odaajándékozására szólította fel a polgárokat a gimnázium gyűjteménye számára. A numizmatikai gyűjtemény kialakításából egy másik lelkes tanár, Iványi István is kivette részét. Az ő nevéhez fűződik a további gyűjtemények kialakítása, közöttük a régiségek, azaz a „régi leletek” összegyűjtése is. 2008-ban, a valaha tekintélyes szabadkai Minerva nyomda épülete lett a Szabadkai Városi Múzeum új székhelye az alapító, Szabadka Község Képviselő-testületének döntése értelmében. Ez immár az intézmény harmadik otthona Raichle Ferenc építész családi palotája (1948 és 1968 között), majd pedig a Városháza után. Az épületet Dömötör Miksa (1868–1944) gyermekgyógyász építtette, aki 1894-ben Budapesten végezte el orvosi tanulmányait, és még abban az évben Szabadkán munkába is állt.
Szabadka, Zsinagóga tér 3.
Tel: 024/555-128, 024/555-228
Igazgató: Hulló István
Weboldal: www.gradskimuzej.subotica.rs
E-mail: muzejsubotica@mts.rs
Igazgató: Hulló István
Dr. Vinko Perčić Képtár
A kiállítóterem-típusú, Dr. Vinko Perčić Galéria azzal a céllal alakult, hogy népszerűsítse a legkülönbözőbb művészeti irányzatokba sorolható alkotókat, s hogy, egyben, megőrizze azokat az ingó és ingatlan vagyontárgyakat, melyeket az 1989. november 29-i keltezésű Adományozási Szerződés értelmében, dr. Vinko Perčić ajándékozott Szabadka Községnek. Az épületre vonatkozó első adatok a 19. század végéről származnak, s akkor még az, az első tulajdonos, Geréb Mihály, ügyvéd, tulajdonában volt. A 67 művész 130 alkotásából álló hagyatéki állomány felöleli az 1914 előtt alkotó festőket és művészeket: Stipan Kopilovićot, Jelena Čovićot, Farkas Bélát, Angela Mačkovićot, Oláh Sándort, valamint az 1914-1945-ös időszakot olyan képviselőkkel, mint Balázs G. Árpád Hangya András, Szilágyi László, Lenkei Jenő, Hódi Géza, Nagy István. A gyűjteményben megtalálhatjuk még az 1930-as évek nagy neveit, a „Rajziskolásokat“: Winkler Imrét, Gustav Matkovićot, Almási Gábort, Ivan Tikvickit, Marko Vukovićot. Néhány műalkotás az adományozó és több ismert művész barátságára emlékeztet: Oskar Nemonnal Londonban, Nesto Orčić-tyal Zágrábban, Petar Lubardával és Zlatko Pricával.
Szabadka, Makszim Gorkij utca 22.
Tel: 024/530-910
Igazgató és kurátor: Spartak Dulić
Weboldal: www.galerijapercic.com
E-mail: percic@eunet.rs
Kortárs Galéria Szabadka
Meggyőződve a művészet transzformációs képességéről, a szabadkai Kortárs Galéria a közönségének a megismerés és a kritikus gondolkodás lehetőségét kínálja. Az 1903-ban Raichle Ferenc által építtetett palotát a második világháború után államosították. 1948-tól a Városi Múzeum kapott benne helyet, és a termeket az állandó tárlatok szükségleteihez alakították, 1969 óta pedig a Szabadkai Kortárs Galéria otthona. 1973. óta az épület védett kulturális örökség.
Szabadka, Raichle Ferenc park 5.
Tel: 024/553-725, 024/552-651, 024/533-850
Magbízott igazgató: Blaskó Árpád
Weboldal: www.sgsu.org.rs
E-mail: info.sgsu@gmail.com