Szabadka

Kárpát-medencei magyar hálózat
magyarjelenlet@magyarjelenlet.hu

Lerótták tartozásukat a szabadkaiak

Szabadka városa rengeteget köszönhet Bíró Károlynak. Az egykori polgármester 1902 és 1918 között állt a város élén, ebben az időszakban pedig sikerült kialakítani azt a városképet, ami a mai napig annyira jellemzi Szabadkát. Majdnem 70 évvel a halála után most egy egész alakos szobrot kapott a főtéren és a helyiek ily módon törlesztették egy régi adósságukat. A nemzeti összetartozás napján, június 4-én került sor a szobor leleplezésére. Az eseményen rengetegen jelen voltak, többek között a VMSZ elnöke, Pásztor István, az MNT elnöke, Hajnal Jenő, a szabadkai VKT elnöke, dr. Pásztor Bálint, Stevan Bakić polgármester és Csallóközi Eszter, Magyarország szabadkai főkonzulja is.

Szabadka szecessziós városképét Bíró Károlynak köszönheti; polgármesteri hivatali ideje alatt épült meg a városháza, de az mellett a palicsi vígadó és a víztorony is. Pásztor István, aki a szobor felállítását is kezdeményezte, ünnepi beszédében rámutatott, hogy Bíró Károly nevét kitörölték az emlékezetből és szellemmé változtatták. Nem volt bűnös, mégis Trianon után eltörölték az emlékét és 88 éves korában a hidegtől és nélkülözéstől nyomorogva hunyt el.

A VMSZ elnöke kifejtette, hogy ez a város, amely annyira büszke szecessziós városházájára és Palicsfürdőjére, kitörölte annak a polgármesterének az emlékezetét, akinek mindazt, amire ma is épül a város imázsa, köszönhetett. Pásztor István abban bízik, hogy a mostani szobor felavatása egy mérföldkövet jelent majd a város történelmében, mert eltörli majd azt a nézőpontot, ami a várost kisajátító gondolkodást jellemzi. A közös gondolkodásban és fejlődésben hisznek és ez azt is jelenti, hogy most visszakerül Bíró Károly a város történetébe.

A szobor a városháza előtt áll, felavatása után pedig többen lefényképezkedtek, illetve lekezeltek vele. A munka Lantos Györgyi és Máté István magyarországi szobrászművészek alkotása. Az egész alakos szobor mellett egy plakátoszlop hirdeti magyar, szerb, horvát és angol nyelven Bíró Károly érdemeit. A Vajdasági Magyar Szövetség által alapított Bíró Károly Alapítvány kezdeményezte az emlékmű felállítását.

Forrás: vajma.info                         Fotó: Pannon RTV

  • Előző
    Bemutatták Bíró Tímea új kötetét a Kortárs Galériában
  • Következő
    Bemutatták dr. Papp Árpád legújabb köteteit

Mit érdemes megnéznem?

idegenvezetők, templomok, emlékhelyek.

Hol egyek?

éttermek, vendéglők, menzák, cukrászdák.

Hol aludjak?

szállodák, hostelek, panziók, vendégszobák, vendégházak, apartmanok és egyéb szálláshelyek.

Ki fog segíteni?

autószerelők, háziorvosok, fogorvosok, taxisok, jogászok, rendőrök, határtőrök, pénzügyőrök.

Hol vásároljak?

áruházak, boltok, piacok, kézművesek, őstermelők.

Hol szórakozzak?

színház, koncert, sport, mozi, egyéb szórakozóhelyek.

Üzleti lehetőség

gazdasági tanácsadás, pályázatok, kamarák, gazdasági szervezetek, vállalkozók, vállakozások.

101 külső magyarországi település weboldala egy rendszerben.
Dunaszerdahely, Temerin, Szováta, Kolozsvár, Kassa, Ruszt, Lőcse, Szabadka, Marosvásárhely
Összes település >>


    Helyi időjárás

    Útvonaltervező

A legkeresettebb termékek

A Kárpát-medence útikönyv:

A Kárpát-medence turisztikai térképe:



Magyar Jelenlét Honlap család

A Kárpát-medence Intézet által létrehozott száznál több web oldal, amely a kárpát-medencei magyar jelenlét fenntartását és növelését, a Kárpát-medencében élő magyarok és nem magyarok közötti új típusú kapcsolatok kialakítását, a kárpát-medencei integráció új platformjainak a megteremtését tűzte ki céljául.


Kárpát-medence Intézet


Hírlevél

Iratkozzon fel, hogy az elsők között értesüljön újdonságainkról!

Kapcsolat adatok

Kárpát-medence Intézet Nonprofit Kft.
 
Levélcím: 8100 Várpalota, Gróf Apponyi Albert liget 1.

Távbeszélő: 88/372-721
 
Villámposta: karpatmedenceintezet@gmail.com
  • Home

Magyar Jelenlét Honlap család