Lerótták tartozásukat a szabadkaiak
Szabadka városa rengeteget köszönhet Bíró Károlynak. Az egykori polgármester 1902 és 1918 között állt a város élén, ebben az időszakban pedig sikerült kialakítani azt a városképet, ami a mai napig annyira jellemzi Szabadkát. Majdnem 70 évvel a halála után most egy egész alakos szobrot kapott a főtéren és a helyiek ily módon törlesztették egy régi adósságukat. A nemzeti összetartozás napján, június 4-én került sor a szobor leleplezésére. Az eseményen rengetegen jelen voltak, többek között a VMSZ elnöke, Pásztor István, az MNT elnöke, Hajnal Jenő, a szabadkai VKT elnöke, dr. Pásztor Bálint, Stevan Bakić polgármester és Csallóközi Eszter, Magyarország szabadkai főkonzulja is.
Szabadka szecessziós városképét Bíró Károlynak köszönheti; polgármesteri hivatali ideje alatt épült meg a városháza, de az mellett a palicsi vígadó és a víztorony is. Pásztor István, aki a szobor felállítását is kezdeményezte, ünnepi beszédében rámutatott, hogy Bíró Károly nevét kitörölték az emlékezetből és szellemmé változtatták. Nem volt bűnös, mégis Trianon után eltörölték az emlékét és 88 éves korában a hidegtől és nélkülözéstől nyomorogva hunyt el.
A VMSZ elnöke kifejtette, hogy ez a város, amely annyira büszke szecessziós városházájára és Palicsfürdőjére, kitörölte annak a polgármesterének az emlékezetét, akinek mindazt, amire ma is épül a város imázsa, köszönhetett. Pásztor István abban bízik, hogy a mostani szobor felavatása egy mérföldkövet jelent majd a város történelmében, mert eltörli majd azt a nézőpontot, ami a várost kisajátító gondolkodást jellemzi. A közös gondolkodásban és fejlődésben hisznek és ez azt is jelenti, hogy most visszakerül Bíró Károly a város történetébe.
A szobor a városháza előtt áll, felavatása után pedig többen lefényképezkedtek, illetve lekezeltek vele. A munka Lantos Györgyi és Máté István magyarországi szobrászművészek alkotása. Az egész alakos szobor mellett egy plakátoszlop hirdeti magyar, szerb, horvát és angol nyelven Bíró Károly érdemeit. A Vajdasági Magyar Szövetség által alapított Bíró Károly Alapítvány kezdeményezte az emlékmű felállítását.
Forrás: vajma.info Fotó: Pannon RTV