Szabadka

Kárpát-medencei magyar hálózat
magyarjelenlet@magyarjelenlet.hu

Bemutatták dr. Papp Árpád legújabb köteteit

Dr. Papp Árpád két kötete is bemutatásra került a héten a Szabadkai Városi Múzeumban. A Délszlávok Párizsban – Egy határszakasz megrajzolásának krónikája és dokumentumai, illetve az Igaz történetek Mindenkiföldjéről I – II. című műveit a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet által jelenhettek meg. A bemutatón jelen volt a múzeum igazgatója, Mihájlovity Anikó, aki köszöntötte a látogatókat. A szerzővel ezek után Katona Csaba, a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpontja Történettudományi Intézetének tudományos munkatársa beszélgetett Trianonról, az érintett eseményekről, valamint a történelmi és a néprajzi munka különbségeiről.

Utóbbi a kiadványok méltatása közben kiemelte, hogy a Délszlávok Párizsban egy történészi munka. Ez dr. Papp Árpád tanulmánya mellett 127 szerb és francia nyelvű hivatalos dokumentum magyar nyelvű fordításait tartalmazza. A másik munka, az Igaz történetek Mindenkiföldjéről egy néprajzi jellegű mű; ez személyes visszaemlékezésekből áll az 1941 és 1948 közötti időszakról. Maga a szerző az előbbi kapcsán kifejtette, hogy az a Szerb – Horvát – Szlovén Királyság határainak kialakulását, valamint a békekonferencián részt vevő délszláv  szakértői bizottságok munkáját mutatja be még a szerb történészek által sem feldolgozott dokumentumokon keresztül. Ilyen módon is törekszik Trianon témájának tárgyilagos megközelítésére.

Persze dr. Papp Árpád is elmondta, hogy teljes tárgyilagosságot senki nem várhat el magáról, de mégis nyitottnak kell lenni a tényekre, amelyek a valósághoz visznek közelebb bennünket. Rámutatott, hogy a délszláv állam határainak létrejöttében nagy szereppel bírtak a délszláv tudósok. Elmondta azt is, hogy a tudósok már az I. világháború kitörését követően, 1914 őszétől a nagyhatalmi központokban tudományos népszerűsítő tevékenységet folytattak a délszláv állam létrejötte érdekében.

Utóbbi kötettel kapcsolatban elhangzott, hogy az olvasható visszaemlékezések begyűjtése egy csapat néprajzkutatóhoz köthető; ezt szerkesztette egy kétkötetes kiadvánnyá dr. Papp Árpád. Bácska harminc településéről gyűjtöttek elbeszéléseket a II. világháborúról, a magyarellenes partizán megtorlásokról, valamint a Tito és Sztálin 1948-as szakításáról. A mű a szájhagyományra épülve mutatja be, hogyan élték át a történelmi változásokat az érintettek. A szerző ezzel kapcsolatban elmondta, hogy egyes elbeszélések egyenesen ellentmondóak voltak vagy több helyen eltértek a különböző visszaemlékezők között. Mindenesetre a legtöbb történetben jelen van a jellemző bácskai magyar vonás, a humor, hiszen sokan a legtragikusabb eseményekről is képesek egy idő után humorosan nyilatkozni.

Forrás: magyarszo.rs             Fotó: Pannon RTV

  • Előző
    Lerótták tartozásukat a szabadkaiak
  • Következő
    A szecesszió – a KDSZ bemutatója

Mit érdemes megnéznem?

idegenvezetők, templomok, emlékhelyek.

Hol egyek?

éttermek, vendéglők, menzák, cukrászdák.

Hol aludjak?

szállodák, hostelek, panziók, vendégszobák, vendégházak, apartmanok és egyéb szálláshelyek.

Ki fog segíteni?

autószerelők, háziorvosok, fogorvosok, taxisok, jogászok, rendőrök, határtőrök, pénzügyőrök.

Hol vásároljak?

áruházak, boltok, piacok, kézművesek, őstermelők.

Hol szórakozzak?

színház, koncert, sport, mozi, egyéb szórakozóhelyek.

Üzleti lehetőség

gazdasági tanácsadás, pályázatok, kamarák, gazdasági szervezetek, vállalkozók, vállakozások.

101 külső magyarországi település weboldala egy rendszerben.
Dunaszerdahely, Temerin, Szováta, Kolozsvár, Kassa, Ruszt, Lőcse, Szabadka, Marosvásárhely
Összes település >>


    Helyi időjárás

    Útvonaltervező

A legkeresettebb termékek

A Kárpát-medence útikönyv:

A Kárpát-medence turisztikai térképe:



Magyar Jelenlét Honlap család

A Kárpát-medence Intézet által létrehozott száznál több web oldal, amely a kárpát-medencei magyar jelenlét fenntartását és növelését, a Kárpát-medencében élő magyarok és nem magyarok közötti új típusú kapcsolatok kialakítását, a kárpát-medencei integráció új platformjainak a megteremtését tűzte ki céljául.


Kárpát-medence Intézet


Hírlevél

Iratkozzon fel, hogy az elsők között értesüljön újdonságainkról!

Kapcsolat adatok

Kárpát-medence Intézet Nonprofit Kft.
 
Levélcím: 8100 Várpalota, Gróf Apponyi Albert liget 1.

Távbeszélő: 88/372-721
 
Villámposta: karpatmedenceintezet@gmail.com
  • Home

Magyar Jelenlét Honlap család