A szecesszió – a KDSZ bemutatója
A holnapi napon, azaz június harmadikán láthatja a nagyérdemű a Kosztolányi Dezső Színház idei évadának utolsó, hatodik bemutatóját. Este 19 órától tekinthetik meg Zlatko Paković szerzői projektumát, amely a Szabadkai szecesszió címet viseli. Azok, akik az első előadásról lemaradnak, másnap azonnal pótolhatják is a mulasztást, hiszen akkor megejtik az első reprízt is. A rendező a sajtótájékoztató keretein belül beszélt új előadásának témájáról, a szecesszióról; annak központi szerepéről, több irányból való megfoghatóságáról.
A szecesszióval találkozhatnak majd a nézők, mint művészi szellemiség, mint elkülönülés a rutinszerű, sztereotípiák mentén szerveződő élettől és az erre való reflektálástól. Ily módon tarthat majd szemei elé tükröt a közönség, amely a művészetet és a filozófiát már nem a szecessziós elszakadás szellemiségében értelmező európai polgárság közelmúltját és jelenét tükrözi.
Mészáros Gábor, Fülöp Tímea, Kucsov Borisz, Verebes Andrea, Búbos Dávid színészekkel találkozhatunk a színpadon a mostani előadásban, ám a ezúttal hozzájuk csatlakozott Ladik Katalin is. Utóbbi elmondta, hogy Újvidéken élte meg a szecesszió élményét oly módon, ahogy a rendező a szavaiban ábrázolta. Ott és akkoriban teljes átéléssel része volt az avantgárd művészeti világnak, az akkori szellemiség pedig tükrözte a szakítást a hagyományos művészettel.
Gondolatait Kucsov Borisz is megosztotta a jelenlévőkkel, aki elmondta, hogy számára, alkotóként, szereplőként és született szabadkaiként, számára nehezebb összetett mondatokban fogalmazni. A lehetőség adott, de nem feltétlen van szükség rá. A mostani előadás sokkal inkább jelent neki érzéseket, hangulatot, csendet.
A továbbiakban Mészáros Gábor emelte ki, hogy immáron a hatodik bemutatóra kerül sor az évadban, ami egyértelmű jele annak, hogy a Kosztolányi Dezső Színház sikeresen vívta meg a harcokat az elmúlt időszak nehézségei közepette. A Szabadkai szecesszió előadás zeneszerzője Mezei Szilárd; a díszletért, valamint a jelmezekért Daniela Mamužić a felelős; a koreográfia pedig Fülöp Tímea nevéhez köthető. Szabadka Város, a Magyar Nemzeti Tanács, valamint a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. biztosították az előadás anyagi hátterét.
Forrás: magyarszo.rs Fotó: Pannon RTV