Képzőművészek állandó tárlata Horgoson
Péntek este a horgosi Művelődési Házban nyolc képzőművész (köztük művészek és amatőrök) alkotásaiból nyitottak állandó tárlatot. A nemrég felújított házban jutott hely egy galériának is, amelyet a helyiek igyekeznek minél jobban kihasználni. Az ötlet a külföldön élő Fujkin István fejéből pattan ki, majd ezután a helyiek felkutatták a helyi művészeket, akik képzőművészettel foglalkoznak. Az ő munkájukból készült tárlatot az idei év végéig bárki megtekintheti, továbbá a képeket meg is vásárolhatja.
A tárlatot a sokoldalú horgosi újságíró, Németh Ernő nyitotta meg, aki szerint a település mindig rendelkezett tettre kész emberekkel, annak ellenére, hogy nehéz időket élt meg a történelem során. Kiemelte, hogy Horgos életét nem lehet emberöltőkben mérni, csupán századokban. A településről először 1075-ben I. Géza magyar királynak köszönhetően készült írásos feljegyzés. Majd ezt követően a települést 1241-ben a tatárok rombolták le. Ezután a helyén Tiszaszentpéter néven hoztak létre egy új települést, amely a törökök áldozata lett - teljes egészében elpusztították azt. Végül Kárász Miklós telepítette újra a falut pontosan 250 évvel ezelőtt.
Németh Ernő továbbá hozzátette, hogy Horgos nemcsak a délvidéki és a magyar népdalok egyik bölcsője, hanem a képzőművészetnek is nagy hagyománya van a térségben. Ez követően bemutatta a kiállító művészeket, akik között jelen volt Szabó Erdélyi Gabriella, Erdélyi István, Sors Magdolna, Szabó Franciska, Szabó Kinga, Fazekas Edit, Szabó Margit és Sárkány Tamás. Tovább hozzátette, hogy a jelenlévők mellett megtekinthető még Barna Karolina és Fujkin István munkája is.
Horgos első nyilvános említésének ezredik évfordulója ötvennégy év múlva lesz, Németh Ernő reméli, hogy addigra a helyi galéria jelentős intézménnyé növi majd ki magát, és lakói és művészei is visszatérnek Horgosra.
Sós Nóra az esemény szervezője és koordinátora szerint ezen tárlatot két dolog jellemzi, mégpedig a sokszínűség és a gyökerek fontosságának tiszteletben tartása. Hozzátette, hogy több olyan művész is tevékenykedik a faluban, akik munkájára nagyon büszkék lehetnek a helyiek, és szerették volna ezt megmutatni a közösségnek is. Az állandó tárlatot bárki megtekintheti az év bármely napján a Művelődési Ház munkaidejében.
Az esemény megnyitóján Tilinkó Luca és Csonka Ferenc népzenei csemegével kedveskedett a jelenlévőknek a kiállítás helyszínén. A szervezők azt sem tartják kizártnak, hogy hamarosan a kiállított művek és művészek sora bővülni fog.
Forrás: magyarszo.rs Fotó: Magyar Szó