Ricz Géza tárlata a Kortárs Galériában
Ricz Géza művész képeiből nyílt tárlat Izoláció címmel a szabadkai Kortárs Galériában. A szabadkai származású, jelenleg Salzburgban élő alkotó vegyes technikákkal készült festményeit és installációit először mutatta be szülővárosában. A kiállítást Szombathy Bálint képzőművész és kritikus nyitotta meg.
A művész alkotásaiban korábban is felfedezhető volt az izoláció, mint motívum. Az aktuális munkáit is a múlt és a jelen komponenseiből, elemeiből ellenpontozza, valamint illeszti egésszé. Viszont arra ő is rámutatott, hogy a mostani, mindenkit érintő izoláltság mégis egy kicsit más. A jelenlegi helyzetben új megvilágításba kerültek a korábbi művei is, az újabbakon pedig érthető módon már úgy kezdett el dolgozni, hogy kisebb-nagyobb mértékben feltűnik az izoláció témája. Munkáiról elmondta, hogy általában inkább az jellemző, hogy nem direkt mutat meg dolgokat, sokkal inkább csak utalásokként vagy háttérkoncepcióként jelennek meg.
A Ricz-i tematikában az izoláció nem új jelenség. Az aktuális történések szerte a világban azonban némileg új megvilágításba helyezték sok, korábbi munkáját is. Újabb művei közül pedig többnél közvetlenül ihlette a mostani szituáció, amiben több mint egy éve élünk már mindannyian. Ez sem meglepő, hiszen Ricz inspirációi között a történelmi és kollektív emlékezetünk töredékein túl ugyanúgy szerepelnek a jelenlegi környezet és a mindennapok benyomásai.
A művészre már első alkotásaitól kezdődően jellemző volt az ember által hátrahagyott épített környezet, romos kihalt architektúra ábrázolása. Olyan érzetet keltenek, mintha egy világválság után járnánk; amennyiben emberi alakokat is feltüntet, akkor azokra is egyértelműen jellemző, hogy magányosan láthatóak, háttal vagy eltakart arccal. A társadalomtól, a többi embertől elidegenedve, szociális kapcsolatok jele nélkül léteznek.
Ricz Géza 1980-ban született Szabadkán, jelenleg családjával Salzburgban él. Felsőfokú tanulmányai során az alapképzést 2011-ben fejezte be a Szegedi Tudományegyetem Rajz-Művészettörténet Szakon; ezt követően pedig 2013-ban az intézmény Bölcsészkarán szerzett mester diplomát. A hagyományos festészet iránya mellett foglalkozik még murálfestészettel és alkalmazott grafikával.
Art direktorként olyan nemzetközi ügyfeleknek dolgozott, mint a Red Bull, Burn, Leica, Telenor, Audi és Suzuki. Munkát számos folyóirat és magazin publikálta; tagja a CTR-V művészeti csoportnak és a Salzburger Kunstvereinnak. Számos díjban és elismerésben részesült; a 2018. évi Forum Képzőművészeti Díj kitüntetettje.
Forrás és fotó: pannonrtv.com